Kalljäst bröd


Finns det lyxigare än nybakt bröd på morgonen??

Ett otroligt enkelt recept med få ingredienser, du fixar degen på kvällen och häller upp det på morgonen och vips in i ugnen. 20 minuter senare är det klart!!

Ingredienser:
25g jäst
500g kallt vatten
2 msk olja
1,5tsk salt
200g rågsikt
400g vetemjöl

Smula ner jästen i en bunke, tänk på att det ska rymmas att jäsa i. Häll ner vattnet och lös upp jästen. Tillsätt olja, saltet och det mesta av mjölet. Kör degen i maskinen i 5-10 minuter så du ser att det blir fina glutentrådar. Det är en lös deg. Häll lite mjöl över, sätt plastfilm över och ställ in i kylen.
På morgonen sätter du ugnen på 275grader och tar fram degen ur kylskåpet.  Här kan du forma lite som du vill. Jag delade degen i två och snurrade ut dem lite. Tänk på att inte knåda degen utan bara vända.
Bröd får väldigt fin yta av ånga och många saknar den funktionen i sin ugn. Tips! När du sätter igång ugnen så ställ en plåt i nedre delen av ugnen, när du sedan ställer in bröden så häll ca 1 dl vatten på den nedre plåten och stäng snabbt.

/Nicklas

2 kommentarer Lägg till din

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s