Kvällens rätt blev denna goding med en sås som en gärna tar lite extra av. Filip åt mest biffar i familjen, men ratade potatisen helt. Nästa gång gör vi en större laddning så vi kan okynnesäta lite också.
ca 3-4 port (6-8 st biffar)
1 förp mozzarella i bit
1/2 kruka färsk basilika
4 soltorkade tomater
1 dl vispgrädde
1 ägg
salt & svartpeppar
smör att steka i
2 dl grädde
100 gr philadelphiaost
1 msk kalvbuljong, flytande
Mixa basilika och soltorkade tomater. Skär mozzarellan i mindra bitar. Blanda sedan färsen med ägg, grädde, basilika och tomatmixen och mozzarella. Salta och peppra. Forma sex biffar. Blöt gärna händerna med kallt vatten så fastnar det mindre på händerna. Stek biffarna på ganska hög värme, några minuter per sida, i rikligt med smör. Lyft upp biffarna och rör ner grädde, philadelphia och buljongtärning i steksyn. Låt koka upp och smaka av, lägg sedan i biffarna och låt dem puttra med tills de är genomstekta.
En kan servera vad som till, pasta, kokt potatis, ris eller ugnsrostad potatis. Vi valde det sista alternativet, och behöll skalet på potatisen, skar ner det i smala klyftor, olja, salt och peppar och in i ugnen. Även väldigt gott med en sallad till, tex grönsallad med strimlade grönsaker.
7 kommentarer Lägg till din