Barnen älskar det, vi vuxna älskar det! Ingen fritös behövs till detta, men förberedelse krävs kvällen innan, då kikärtorna läggs i blöt. Det går inte att använda färdigkokta kikärtor till detta recept.
1 påse kikärtor (500g)
Vatten
1/2 dl olivolja
salt
svartpeppar
spiskummin
1 vitlöksklyfta
Citronyoghurt
2 dl turkisk yoghurt
1/2 citron
1 msk olivolja
Salt och peppar
Servera med till exempel:
Pitabröd eller ris
Salladsblad
Skivade tomater
Skivad gurka
Rödlöksringar
Avokado
Kålsallad
Persilja
Blötlägg kikärtorna i rikligt med vatten kvällen innan. När det är dags att tillaga falafeln häller du av blötläggningsvattnet (spara nån deciliter för att spä med) och mixar kikärtorna med olivolja och vitlök. Om smeten blir för fast kan du spä med lite av blötläggningsvattnet. Smaka av med salt, peppar och spiskummin. Forma till biffar (bollar om du har en fritös) och stek på medelhög värme i rikligt med olja (1/2 cm lager minst i stekpannan).
Finriv det yttersta skalet på citronen och pressa den sedan. Blanda med yoghurt och olivolja och smaka av med salt och peppar.
Gottigott!
/Rikard
6 kommentarer Lägg till din